Novafam - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Aké sú príznaky neplodnosti a možnosti liečby?

Založenie rodiny je vážne a zároveň úžasné rozhodnutie, ktoré sa môže v partnerskom vzťahu stať aktuálnym kedykoľvek. Sú medzi nami takí, ktorí by chceli mať dieťa už na začiatku svojich dvadsiatich rokov, ale nie je výnimočné, ak sa toto rozhodnutie posúva až na obdobie okolo štyridsiatky. Nech už sa objaví otázka mať dieťa kedykoľvek, vždy môže zatieniť radosť z tohto rozhodnutia neplodnosť. Aké môžu byť príčiny a prejavy neplodnosti a akým spôsobom jej možno predchádzať resp. liečiť? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky Vám teraz ponúkame pomoc!

Čo je neplodnosť? Kedy môžeme niekoho považovať za neplodného?

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Z medicínskeho hľadiska môžeme hovoriť o neplodnosti v prípade, ak rok trvajúce nechránené, nepretržité pokusy nevedú k otehotneniu, alebo ak k počatiu dôjde, ale končí sa spontánnym potratom.

O neplodnosti môžeme hovoriť aj u párov, ktorým sa už dieťa narodilo, ale pri počatí alebo vynosení ďalšieho nastanú komplikácie. V ich prípade sa môže jednať o sekundárnu neplodnosť, ktorá je častejšia ako primárna.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje vo svete každý siedmy pár, čo u nás predstavuje cca 120 tisíc párov trpiacich ťažkosťami pri snahe otehotnieť.

Príčinami neplodnosti môžu byť tak vonkajšie ako aj vnútorné faktory. Mnohí sú ešte aj v súčasnosti presvedčení, že existuje výlučne ženská neplodnosť, pričom medzi mužmi je neplodnosť prítomná takmer v rovnakom pomere. Neplodnosť nie len fyziologickým problémom, veď pocit neúspechu z absencie vytúženého tehotenstva môže viesť k zhoršeniu kvality vzťahu, ba až k jeho ukončeniu, ale môže spôsobovať aj individuálne mentálne ťažkosti, ako je depresia alebo úzkosť.

V prípade, že je „baby projekt“ neúspešný viac ako rok, alebo po počatí nasledoval spontánny potrat, odporúča sa v každom prípade návšteva gynekológa, či odborníka na neplodnosť. Medzi príčinami neplodnosti môžu figurovať také zdravotné problémy, ktoré je možné krátkou liečbou jednoducho korigovať, ale môže sa stať, že čas zohráva dôležitú úlohu pri ceste za vytúženým tehotenstvom.

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Príznaky, prejavy neplodnosti: toto si všímajte, ak si chcete založiť rodinu

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon
Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon
„Ako zistím, že som neplodná/ý?“ – mnohí si kladú túto otázku, keď už po niekoľkýkrát zbytočne čakajú na pozitívny tehotenský test. Neplodnosť si nevyberá, môže sa týkať kohokoľvek bez ohľadu na vek či pohlavie. V prípade podozrenia sa oplatí čo najskôr, už pri prvých príznakoch neplodnosti obrátiť na odborníka, veď v mnohých prípadoch môže čas zohrávať dôležitú úlohu pri liečbe neplodnosti. Ale čo sú varovné signály?

Najrelevantnejšie príznaky neplodnosti

  1. ani po uplynutí 12 mesiacov bez ochrany sa nedarí otehotnieť
  2. k počatiu síce došlo, ale následne prišlo minimálne dvakrát k spontánnemu potratu
Príčiny neplodnosti môžu byť biologické, psychické, dokonca aj spoločenské. Pred niekoľkými desaťročiami bolo typické si zakladať rodinu ešte na začiatku dvadsiatky, v súčasnosti to môže byť aj o niekoľko rokov neskôr – ženy majú často prvé dieťa až v tridsiatke. Vekom však klesá plodnosť tak u žien, ako aj zo strany mužov, a tým pádom aj šanca na otehotnenie prirodzenou cestou.

„Som neplodná/ý?“ – Kedy je potrebné sa obrátiť na odborníka!

Podozrenie na neplodnosť sa stanovuje vo viacerých prípadoch: napr. po 12 mesiacoch neúspešných pokusov,  pričom tento interval je možné skrátiť na šesť mesiacov v prípade, že žena dosiahla, alebo prekročila 35 rokov – najplodnejšie obdobie ženy je medzi 20 a 35 rokom života, po tomto čase sa začína šanca na oplodnenie rapídne znižovať, a tiež sa zvyšuje pravdepodobnosť potratu. Na neplodnosť môžu poukazovať aj nasledovné symptómy, príznaky:
  • spontánne potraty
  • menštruačné poruchy: dlhší, nepravidelný, kratší či vynechávajúci mesačný cyklus, menštruačné krvácanie je silnejšie ako zvyčajne, obsahuje zrazeniny
  • výrazné bolesti podbruška, kŕče počas menštruácie alebo nezávisle od nej
  • neznáma bolesť počas pohlavného styku
  • domáce ovulačné testy nevykazujú ovuláciu
  • problémy s erekciou
  • predošlé infekcie
  • predošlé, alebo akútne, latentné pohlavné choroby
  • abnormálne fungovanie hormonálneho systému
  • inzulínová rezistencia (IR)
  • diabetes
  • syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
  • stresujúci životný štýl
  • psychické problémy
  • dlhodobé škodlivé návyky
  • problémy s hmotnosťou – predovšetkým náhle chudnutie alebo priberanie

Príčiny neplodnosti – neplodné pári

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon
Viditeľné prejavy neplodnosti sa síce prejavujú u žien, avšak to neznamená, že jej príčinu možno hľadať výlučne u nich. Je možné, že prekážka na ceste k vytúženému tehotenstvu stojí na strane muža. Zároveň sa nesmie zabudnúť na to, že približne v 20% prípadov existuje príčina vedúca k neplodnosti na oboch stranách.

Príčiny neplodnosti, ktoré sa môžu dotýkať oboch partnerov

Genetické príčiny: U mužov je najčastejšia genetická porucha nízka hladina počtu spermií. Hovoríme o tom v prípade, ak je v poskytnutej vzorke počet mužských spermií nižší ako dvadsať miliónov. U žien môžu niektoré genetické poruchy viesť k vysokému sklonu výskytu trombóz, čo môže mať ľahko za následok spontánny potrat. Cukrovka: Diabetes 2. typu, alebo prediabetická inzulínová rezistencia znamená zvýšenú produkciu inzulínu v pankrease. Tento stav môže viesť k extrémnemu poškodeniu orgánov, okrem iného aj vaječníkov. U mužov vyvinutá cukrovka vo veľkej miere poškodzuje spermie, tým znižuje plodnosť. Ochorenia štítnej žľazy: Štítna žľaza zohráva významnú úlohu v produkcii estrogénu a progesterónu. Z tohto dôvodu môžu mať poruchy tohto orgánu významný vplyv na plodnosť tak žien ako aj mužov, v konečnom dôsledku byť príčinou neplodnosti. Škodlivé zvyky, nezdravý životný štýl: Fajčenie výrazne znižuje plodnosť mužov prostredníctvom negatívneho vplyvu na dozrievanie spermií, ale ani u žien nezostáva nikotín a cigaretový dym bez následkov, v ich prípade môže dokonca viesť k skorej menopauze. Aj druhá škodlivá závislosť – alkohol – má negatívny vplyv na obe pohlavia: u mužov vplýva nepriaznivo na normálne fungovanie semenníkov, u žien vajíčok. Medzi nezdravý životný štýl zaraďujeme aj obezitu, ktorá prostredníctvom vplyvu na hormonálny systém môže byť prekážkou pri prirodzenom, bezproblémovom počatí, tehotenstve. U mužov navyše vedie k zhoršeniu kvality spermií. Psychické, mentálne príčiny: Neplodnosť nemusí byť výlučne organického pôvodu, často stoja v pozadí psychické príčiny. Neúspešné pokusy počas niekoľkých mesiacov môžu vyvinúť nadmerný stres, výkonnostný tlak, úzkosť a to všetko môže zabraňovať ovulácii, alebo tvorbe spermií, o poklese libida ani nehovoriac. Teda je možné, že v ďalších mesiacoch by došlo k otehotneniu, ale pocit zlyhania spôsobený očakávaniami a tlakom okolia viedol k neplodnosti. Samozrejme, mentálne problémy sa môžu vyvinúť kedykoľvek, v tomto prípade môžu sedatíva, či lieky na zlepšenie nálady a iné medikamenty spôsobiť dočasnú neplodnosť.
Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Príčiny ženskej neplodnosti

Infekcie: U určitého percenta žien je zdrojom problémov v minulosti prekonaná infekcia napr. chlamýdie, či kvapavka. Pohlavné choroby vedú často k poškodeniu, upchatiu vajíčkovodov. V takýchto prípadoch darmo dôjde k prasknutiu folikulu, dozreté vajíčko sa nedokáže dostať do maternice. Medzi najčastejšie príznaky patria bolesť podbruška a horúčka. V takýchto prípadoch sa treba okamžite obrátiť na gynekológa, veď zápal vaječníkov alebo iný zápal v oblasti malej panvy zvyšuje riziko neplodnosti ale aj mimomaternicového tehotenstva. 

Nadprodukcia prolaktínu: Príčinou hyperprolatinémie je nesprávna funkcia hypofýzy. Zvýšená hladina prolaktínu vedie nielen k drastickému zvyšovaniu hmotnosti, ale aj zníženiu hladiny estrogénu, čo má negatívny dopad na fungovanie vaječníkov. Z tohto dôvodu pri jej nerozpoznaní až dvojnásobne figuruje medzi príčinami neplodnosti.

Predošlé operácie: Zásahy v oblasti malej panvy, ako napr. umelé prerušenie tehotenstva, mimomaternicové tehotenstvo, odstránenie cysty, majú často za následok zjazvenie, ktoré môže byť tiež príčinou neplodnosti.

Endometrióza: O endometrióze môžeme hovoriť keď sa bunky sliznice maternice objavia aj mimo oblasti  maternice. To na jednej strane zapríčiňuje akýsi sterilný zápal a bunky na vajíčkovodoch a vo vaječníkoch môžu spôsobiť zrasty a cysty. Toto všetko figuruje medzi možnými príčinami neplodnosti, nakoľko zabraňujú počatiu, alebo prechodu cez vajíčkovod, tiež môžu ničiť kvalitu vajíčok. Hlavnými príznakmi endometriózy je bolesť pri menštruačnom cykle a v oblasti malej panvy. Pri týchto prejavoch je nutné okamžite sa obrátiť na lekára, veď liečba je možná aj prostredníctvom zmeny životného štýlu. 

Vrodené vývojové chyby: Pri zisťovaní príčin ženskej neplodnosti je potrebné prihliadať aj na vývojové chyby reprodukčných orgánov ako sú napr.: abnormálny tvar, dvojitá maternica, rozdielna veľkosť a umiestnenie vaječníkov, zúžený krčok maternice.

Nádory, cysty a polypy: Neplodnosť môžu spôsobovať zhubné nádory, myómy, cysty a polypy vo vagíne, maternici, vajíčkovodoch alebo na vaječníkoch. Ich operačné odstránenie zvyčajne eliminuje ťažkosti.

PCOS: Syndróm polycystických vaječníkov môže viacerými spôsobmi ovplyvniť plodnosť žien. V dôsledku nadprodukcie hormónu androgén sa môže zastaviť dozrievanie vajíčok, na vaječníkoch sa vytvorí akási hrubá kôra, ktorá zabraňuje vypudeniu vajíčok a okolo prasknutých folikulov sa môžu vytvoriť tekutinou naplnené cysty až do veľkosti 8 mm. Liečba PCOS dnes už nie je nemožná, pri prvých príznakoch sa odporúča obrátiť na lekára: bolesť podbruška, kŕče, nepravidelná menštruácia, zvýšené ochlpenie, aknózna pleť, rapídne chudnutie alebo priberanie na váhe, inzulínová rezistencia, vypadávanie vlasov.

Chýbajúca ovulácia: Nedozrievanie vajíčok je jednoznačne výraznou príčinou neplodnosti žien, veď v tomto prípade je darmo vajíčkovod neporušený, maternica vhodná na uhniezdenie, keď nie je čo oplodniť. Chýbajúca ovulácia môže byť zapríčinená hormonálnou nerovnováhou, PCOS ale aj menopauzou.

Príčiny mužskej neplodnosti

Infekcie: Pohlavné choroby a iné infekcie spôsobujú neplodnosť nielen u žien. Zápaly semenovodov či prostaty môžu spôsobovať defekty spermií, dokonca ich nedostatok. Tieto príznaky je možné zvyčajne riešiť antibiotickou liečbou.

Nízka hladina spermií: Na základe výskumov možno vyhlásiť, že priemerný počet spermií maďarských mužov vykazuje za posledných tridsať rokov neustále klesajúcu tendenciu: z počtu 73 miliónov na mililiter sa znížil na 31 miliónov. Avšak aj tak je tento počet v rámci priemernej hodnoty, čo je 20 – 60 miliónov. Spodná hranica je však nebezpečne blízko, čo môže mať za následok neplodných mužov.

V pozadí nízkeho počtu spermií môžu stáť genetické faktory, ale skúsenosti ukazujú, že tento typ mužskej neplodnosti spôsobujú škodlivé návyky, nesprávna životospráva a spôsob stravovania. 

Vrodené poruchy: Spomedzi vývojových porúch postihujúcich mužov je potrebné vyzdvihnúť Klinefelterov syndróm, ktorý postihuje jedného z päťsto mužov. V tomto prípade disponujú muži minimálne jedným X t.j. ženským chromozómom naviac, čo negatívne ovplyvňuje ich plodiacu schopnosť. Avšak je známa aj taká porucha, pri ktorej spôsobujú neplodnosť chýbajúce semenotvorné kanáliky.

Erektilná dysfunkcia: Za neúspešnou snahou založiť si rodinu môže stáť aj impotencia. Erektilná dysfunkcia môže byť fyziologického ale aj mentálneho charakteru, ale môže ju vyvolať aj stres, požívanie alkoholu a aj fajčenie.

Hormonálne príčiny: Medzi príčinami mužskej neplodnosti veľmi zriedkavo nachádzame dôvody hormonálneho pôvodu, ale to neznamená, že neexistujú. Môže sa stať, že kvôli dysfunkcii hypofýzy semenníky jednoducho neprodukujú spermie.

Liečba neplodnosti – vyšetrenia

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon
Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Pri podozrení na neplodnosť je dôležité, aby boli vyšetrení obaja členovia páru, veď len tak je možné 100%-ne zistiť príčinu/y neplodnosti. Mnohí idú na rôzne testy, vyšetrenia s obavami, avšak moderné postupy sú už úplne bezbolestné.

Vyšetrenie neplodnosti sa vždy začína preskúmaním anamnézy, kedy je potrebné úplne úprimne hovoriť o všetkých predošlých ochoreniach, operáciách a infekciách. Nechýba ani otázka životného štýlu, aj v tejto oblasti je potrebné, aby odborník získal dokonalý prehľad.

U žien je treba počítať aj s ultrazvukovým vyšetrením, ktoré je nevyhnutné, prebieha aj cytológia, a v niektorých prípadoch môže byť potrebné aj dôkladnejšie vyšetrenie krvi a vaginálneho sekrétu, pri ktorom sa hľadajú latentné pohlavné choroby. Môže sa previesť aj test priechodnosti, vtedy sa kontroluje stav vajíčkovodov, na čo existujú tri metódy: HSG -röntgenové vyšetrenie kontrastnou látkou, Echovist – ultrazvukové vyšetrenie kontrastnou látkou a endoskopia. Pri posledne spomenutom sa skúmajú anatomické pomery malej panvy. Ak sa robí endoskopia, zároveň zvyčajne prebehne aj hysteroskopia, teda kamerové vyšetrenie dutiny maternice. 

Zistenie príčin ženskej neplodnosti neprebieha výlučne v ordinácii lekárov. Sledovanie ovulácie prebieha v domácom prostredí, vedením menštruačného kalendára, kontrolou teploty a vaginálneho sekrétu. Na základe týchto poznatkov sa kontroluje folikulometriou, zavedením vaginálnej sondy, veľkosť vajíčka a hrúbka sliznice maternice, čo napomáha ďalším spôsobom liečby. 

Liečba možnej neplodnosti mužov sa začína rutinným vyšetrením, kontrolou hladiny plodnosti, keď sa skúma nielen množstvo ale aj kvalita spermií. Na kontrolu funkčnosti spermií slúži tzv. PCT test: prebieha cca 6 – 10 hodín po pohlavnom styku, vyšetruje sa cervikálny hlien pod mikroskopom v 400 – násobnom zväčšení, aby sa získal kompletný obraz o vzájomnom pôsobení spermií a sekrétu krčka maternice. Je to dôležité, nakoľko z imunologického i mechanického hľadiska môže sekrét brániť preniknutiu do maternice, čo vedie k neplodnosti.

V odôvodnených prípadoch môžu obaja členovia páru počítať s mikrobiologickými a hormonálnymi vyšetreniami, tiež je možná konzultácia s genetikom, ktorý pomôže identifikovať možné genetické problémy stojace v pozadí neplodnosti, na ktoré vie reflektovať radami a návrhmi na liečbu. V spracovaní rôznych psychických bariér – úzkosti, tlaku na výkon môže pomôcť psychológ vo forme individuálnej alebo párovej terapie. 

Liečba neplodnosti – postup

V prípade, že sa pri vyšetreniach neplodnosti podarí identifikovať akúkoľvek základnú diagnózu, ako PCOS, diabetes, IR, endometriózu, infekciu, tak sa v záujme odstránenia neplodnosti pristupuje k liečbe príčin týchto ochorení. Môže to byť v závislosti od typu ochorenia jednoduchou zmenou životného štýlu, medikamentóznou liečbou, ale na niektoré poruchy či komplikácie je možné reagovať len operatívnym zákrokom.

V prípade, že sa pri vyšetreniach neodhalí konkrétna príčina neplodnosti, ešte stále nie je potrebné sa zriecť nádeje na rodinu. Viacero možností liečby môže viesť k úspešnému otehotneniu: stimulácia vaječníkov, umiestenie spermií do maternice (inseminácia), umelé oplodnenie. 

Na základe skúseností možno vyhlásiť, že je možné pomôcť až 90% párov, ktoré sa obrátia na odborníka.

Prevencia neplodnosti

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Hoci sa v súčasnosti príčiny tak mužskej aj ženskej neplodnosti dajú v drvivej väčšine jednoducho odhaliť a vďaka rôznym formám liečby je možné neplodnosť vo vysokej miere vyliečiť, predsa sa oplatí klásť dôraz na prevenciu.

Správnym načasovaním otehotnenia sa môže šanca na tehotenstvo výrazne zvýšiť. Po 27 roku veku začína plodnosť pomaly klesať, dosiahnutím tridsaťpäťky sa však zhoršuje rapídne. U žien je potrebné počítať aj s prípadnou skorou menopauzou, predovšetkým ak sa prejavila aj u predkov. Tomuto typu rizika je možné predísť skorým otehotnením, podľa možnosti medzi 20 – 35 rokom, veď ženy sú vtedy najplodnejšie. 

Trpezlivosť je tiež kľúčová, veď ak sa po troch – štyroch mesiacoch pokusov nepodarilo otehotnieť, to neznamená, že sa jedná o nejaký problém. Pri snahe o dieťa si netreba pripúšťať ani vonkajšie ani vnútorné očakávania, tlaky, nakoľko môžu viesť k takým problémom – stres, úzkosť – ktoré môžu vyvolať psychickú neplodnosť.

Významnú úlohu pri prevencii neplodnosti zohráva aj upustenie od škodlivých zvykov ako sú fajčenie a užívanie alkoholu. Minimálne šesť mesiacov pred plánovaným otehotnením je potrebné sa ich vzdať, nakoľko regenerácia reprodukčných orgánov si vyžaduje čas.

Do zmeny životného štýlu zaraďujeme popri pravidelnom pohybe – nie predimenzovanom – aj vyhýbanie sa škodlivým látkam – napr. určitým kozmetickým prípravkom, čistiacim prostriedkom, prídavným látkam – vyváženú stravu bez spracovaných potravín a dosiahnutie normálneho BMI. Komplexná zmena životného štýlu nejde zo dňa na deň, odporúča sa zaviesť nové zvyky postupne, nakoľko z toho vyplývajúci stres a šok na organizmus môže vyvolať dočasnú neplodnosť.

Odporúča sa aj konzumácia doplnkov stravy na zvýšenie plodnosti, nakoľko prostredníctvom nich sa môže organizmus vopred pripraviť. Miesto prípravkov s vysokým obsahom hormónov sa však oplatí zvoliť 100% prírodné prostriedky.

Medzi nimi vyniká včelia materská kašička, ktorú zvyknú nazývať aj superpotravinou. Včeliu materskú kašičku vyrábajú včely ako potravu pre včeliu kráľovnú a okrem iného obsahuje:

  • bielkoviny
  • aminokyseliny
  • vitamíny (všetky vitamíny skupiny B, vitamín C a kyselinu listovú)
  • minerálne látky
  • stopové prvky
  • tuky a sacharidy
  • viac než 150 biologicky aktívnych látok

Medzi jej popredné pozitívne účinky patrí zvyšovanie plodnosti – v prípade užívania vo forme kúry – ale okrem toho má aj iné početné benefity pre ľudský organizmus:

  • zmierňuje prejavy inzulínovej rezistencie
  • pomáha v stabilizácii hormonálneho systému
  • posilňuje imunitný systém.

Na základe týchto poznatkov možno vyhlásiť, že včelia materská kašička pomáha v liečbe neplodnosti z viacerých strán.

 Aj keď je stres súčasťou každodenného života, oplatí sa v období plánovania rodičovstva vyskúšať viacero relaxačných techník, alebo hľadať iné metódy na zníženie a odbúranie stresu. Napätie nerobí dobre ani psychike ani plodnosti.

Aj počas dôkladného všeobecného preventívneho lekárskeho vyšetrenia sa môžu odhaliť také latentné choroby, infekcie, ktoré sa doteraz neprejavili žiadnymi príznakmi. Týmto typom neplodnosti možno ľahko predchádzať ich liečbou. Ťažkostiam s otehotnením v dôsledku zdravotných komplikácií je možné jednoduchšie predísť ak sa tá – ktorá infekcia lieči okamžite. Preto je dôležité sledovať signály tela a zúčastňovať sa na pravidelných lekárskych prehliadkach.

Novafam Fertile & Inosit méhpempő kapszula - Teherbeesés elősegítése természetes módon

Novafam kapsule so včelou materskou kašičkou nie sú zázračným prostriedkom! Včelia materská kašička, inozitoly a ostatné zložky môžu ako prírodný pomocník podporiť dokonalú súhru orgánov, buniek a hormónov.

Pošlite to emailom

Zadajte svoje meno a e-mailovú adresu a my Vám automaticky pošleme odkaz na stránku e-mailom.

Doručujeme také do České Republiky!