Zvýšenie plodnosti mužov
Ako podporovať plodnosť a hormonálnu rovnováhu u mužov?
U neplodných párov v 50% prípadov stojí za neúspešným oplodnením problém s mužskou plodnosťou, čo páry zvyčajne zistia až keď sa nedosiahne želané tehotenstvo.
Je to z dôvodu, že mužská neplodnosť vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne viditeľné, či citeľné príznaky.
Z medicínskeho hľadiska hovoríme o neplodnosti v prípade, ak pri pravidelnom sexuálnom živote bez antikoncepcie nedôjde k otehotneniu za jeden rok. Problémy s mužskou neplodnosťou sa po 35. roku vyskytujú oveľa častejšie, takže v tomto prípade môže byť návšteva odborníka odporúčaná už po pol roku.
Príčiny mužskej neplodnosti
V pozadí mužskej neplodnosti stoja najčastejšie poruchy v súvislosti s produkciou spermií. Spomeňme najčastejšie:
- nízky počet spermií (oligozoospermia),
- celková absencia spermií (azoospermia),
- patologické spermie (teratozoospermia),
- problémy s pohyblivosťou spermií (astenozoospermia),
- retrográdna ejakulácia,
- určitý druh uzatvorenia vývodových ciest ejakulátu,
- vo výnimočných prípadoch hormonálne poruchy
Vážne poruchy mužskej plodnosti môžu spôsobiť aj predošlé, často detské infekcie, napr.:
- mumps,
- sexuálne prenosné choroby,
- choroby pečene a obličiek,
- poruchy krvotvorby,
- operácie (napr. brucha, obličiek, močových ciest alebo močového mechúra),
- vývinové poruchy (nezostúpenie semenníkov, neskorý nástup puberty),
- ba ešte aj vedľajšie účinky liekov.
Počet mužských spermií dokonca natoľko citlivo reaguje na chorobné stavy organizmu, že po horúčkach môže spermiogram prirodzene vykazovať zlé výsledky aj tri mesiace.
Ale nesprávna životospráva a stres sú tiež čoraz častejšie príčinou mužskej infertility. Vplyvom obezity sa napr. testosterón mení v tukoch na estrogén, čo spôsobuje zníženie produkcie LH v hypofýze, a to vedie k zníženej tvorbe spermií.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch síce dokáže mužská spermia oplodniť vajíčko, ale ak je DNA spermie poškodené – tzv. zlomené – môže vyvolať potrat!
Vyšetrenie mužskej neplodnosti
Hlavné mužské pohlavné hormóny
Dôvod mužskej neplodnosti sa zisťuje prostredníctvom tzv. andrologických vyšetrení. Problém je možné zvyčajne identifikovať jednoduchým testom spermií, fyzickým vyšetrením a hormonálnym testom. Posledne menované skúma hladiny FSH, LH, testosterónu prolaktínu a TSH v mužskom organizme. Len v odôvodnených prípadoch sa vykonávajú genetické, ultrazvukové alebo röntgenové vyšetrenia. Vedecké štúdie potvrdzujú, že vyššie spomenuté údaje testov spermií (koncentrácia, morfológia, motilita) niekedy neposkytnú uspokojivé informácie o schopnosti mužských spermií oplodniť, celkovom fertilnom statuse muža, preto sa zavádzajú čoraz presnejšie metódy analýzy spermií na mapovanie príčin neplodnosti. Takýmito sú napr. HBA testy, LeucoScreen, Halosperm, Oxisperm a pod.
Liečba mužskej neplodnosti lekármi
Lekári v súčasnosti liečia mužskú neplodnosť vzhľadom na jej príčinu medikamentózne, injekčne, v závažnejších prípadoch odporúčajú operačný zásah.
Najčastejšia je aplikácia plodnosť podporujúcich vitamínov, antioxidantov a hormonálnych prípravkov, prípadne protizápalových antibiotík. Jeden z najčastejších operačne riešiteľných problémov mužskej neplodnosti je varicokéla, teda rozšírenie žíl v semenníkoch, čím dochádza k poruchám cirkulácie krvi v tejto oblasti a silnému poškodeniu spermií v dôsledku slabého zásobenia kyslíkom. Popri týchto príčinách sa samozrejme vždy objavia otázky ohľadom zmien v životnom štýle.
Zlepšenie mužskej plodnosti prírodnými metódami
Tak, ako v prípade žien, aj u mužov sa dajú dosiahnuť významné výsledky aj „jednoduchými“ zmenami životného štýlu. Za 50% prípadov neplodnosti mužov stojí nesprávna životospráva. V boji proti abnormálnemu spermiogramu a neplodnosti má veľký význam zdravé, menej mastné stravovanie, život bez stresu a vyhýbanie sa fajčeniu a požívania alkoholu. Dokázateľne má zlý vplyv na mužskú plodnosť častý horúci kúpeľ, prehnané saunovanie a úzke odevy.
Aj keď andrologické vyšetrenia majú nesporný význam a môžu ponúknuť relevantné riešenie pri liečbe mužskej neplodnosti, zvýšený príjem prírodných živín môže rozhodne pomôcť v stave pacienta. Takýmito užitočnými živinami sú glutatión a selén, vitamín E, zinok a kyselina listová, resp. koenzím Q10. L-karnitín zohráva dôležitú úlohu vo zvýšení pohyblivosti spermií, nakoľko vyvoláva zmeny v metabolizme mastných kyselín. L – karnitín, ako antioxidant, je zodpovedný aj za ochranu plazmovej membrány spermií v dôsledku vysokého obsahu nenasýtených mastných kyselín, a obsah voľných radikálov môže znížiť zhoršovanie pohyblivosti spermií. L – karnitín má dôležitú úlohu aj vo zvyšovaní celkovej kvantity spermií. Nižšie uvedená štúdia poukázala na to, že u mužov užívajúcich L – karnitín počas troch mesiacov, sa zvýšil objem spermií na dvojnásobok, ale vyzdvihla aj to, že táto terapia znížila počet „lenivých“ spermií.
Ako môže včelia materská kašička pomôcť pri zvyšovaní mužskej plodnosti?
Včelia materská kašička je prírodná superpotravina, živina produkovaná prirodzeným spôsobom včelami, ktorú zvyknú nazývať aj materským mliekom včiel, nakoľko slúži ako potrava pre larvy počas prvých dní ich života. Popri larvách konzumuje výlučne včeliu materskú kašičku počas celého svojho života aj včelia kráľovná, vďaka čomu môže žiť aj 4 – 5 rokov, kým robotnice sa v priemere dožívajú len 20 – 40 dní.
Veľkosť včelej kráľovnej je výrazne väčšia v porovnaní s ostatným včelami a denne nakladie vajíčka v objeme až 2,5 násobku svojej hmotnosti. Aj táto štatistika poukazuje na to, že včelia materská kašička v sebe ukrýva kvantum prírodných živín, ktoré sú pre rozmnožovanie včiel nevyhnutné.
Pozitívny vplyv včelej materskej kašičky na plodnosť žien aj mužov je už vedecky uznaná. Včelia materská kašička obsahuje cca 60 – 70% vody, 9 – 18% bielkovín a aminokyselín, 11% cukrov, 4 – 8% mastných kyselín a obrovské množstvo mikroživín. Je natoľko komplexnou látkou – v súčasnosti je známych 150 biologicky aktívnych zložiek – že ešte stále nie sú zmapované všetky jej zložky, a vedecké výskumy v tejto oblasti neprestajné pretrvávajú.
Vo svojej podstate obsahuje množstvo takých látok, z ktorých ľudský organizmus jednoducho produkuje hormóny a to presne také, ktoré práve potrebuje (estrogén, testosterón, progesterón, inzulín). Ale včelia materská kašička je špeciálna nielen kvôli jej liečebným účinkom, ale aj preto, lebo sa v prírode vyskytuje len vo veľmi malých množstvách, jeden úľ z nej dokáže vyprodukovať ročne len niekoľko 100 gramov.
Snáď najvýznamnejším liečebným účinkom včelej materskej kašičky, jej skutočnou unikátnosťou je, že dokáže prinavrátiť hormonálnu rovnováhu organizmu, nakoľko podporuje tvorbu presne toho hormónu, z ktorého produkuje organizmus menej než je potrebné. Preto sa dá vynikajúco aplikovať v situáciách, keď problém spôsobuje nízka hladina niektorého z hormónov, ako napr. v prípade neplodnosti.
Včelia materská kašička má dokázateľne kladný vplyv na zvýšenie množstva spermií a mimoriadne pozitívny vplyv na pohyblivosť spermií.
Istý výskum v roku 2003 zahrnul do experimentu 83 mužov žijúcich v manželstvách, u ktorých bola potvrdená nedostačujúca kvalita spermií – či už šlo o malé množstvo životaschopných spermií, alebo so zlou pohyblivosťou. Počas výskumu dostávali „liečení“ muži počas troch mesiacov včeliu materskú kašičku v rôznych dávkach – denne 0,25 g, 0,5 g a 1 g. Prieskum jednoznačne potvrdil, že vplyvom včelej materskej kašičky sa signifikantne – o 32% zvýšila pohyblivosť spermií u mužov, ktorí užívali denne 1 g včelej materskej kašičky. Popri tom pozitívne vplývala na zvýšenie počtu spermií, zvýšil sa cca o 5 – 6%, dokonca bolo pozorované podobné zvýšenie aj pri hladine FSH hormónu.
Má včelia materská kašička nejaké vedľajšie účinky?
Včelia materská kašička nemá žiadne vedľajšie účinky, avšak môže vyvolať alergickú reakciu u osôb, ktoré sú citlivé na poštipnutie včelou alebo akékoľvek včelie produkty.
Novafam MAN – kapsuly s lyofilizovanou včelou materskou kašičkou pre zvýšenie mužskej plodnosti
Lyofilizácia (iným slovom sušenie mrazením) je špičkový – a zároveň šetrný- technologický proces dehydratácie, ktorý sa využíva aj v biotechnológii ako forma konzervácie. Na sušenie určenú včeliu materskú kašičku najprv zmrazia, následne sa vytvorí vákuum, zníži sa tlak, a týmto spôsobom sa vytrhávajú molekuly vody z ľadového kryštálu. Voda sa takto z tuhého skupenstva (ľad) priamo mení na paru (plynné skupenstvo) bez prechodu cez kvapalnú fázu.
Výhody oproti klasickým typom sušenia
- Hodnotné zložky nie sú poškodené a vitamíny sa nerozložia
- Účinné látky včelej materskej kašičky sa v plnej miere uchovajú (viď laboratórne výsledky)
- Výsledkom procesu je produkt s 1 – 4% mierou vlhkosti, preto je možné takto upravené produkty uchovávať dlhodobo, až niekoľko rokov.
Novafam MAN kapsuly na zvýšenie plodnosti sú špecifické tým, že spájajú v sebe vitamíny na zvýšenie mužskej plodnosti s lyofilizovanou včelou materskou kašičkou.
Zloženie Novafam MAN:
250 g lyofilizovanej včelej materskej kašičky, ktorej účinné látky zodpovedajú cca 1 gramu čerstvej včelej materskej kašičky
- 220 mg L-karnitínu,
- 125 mg L-arginínu,
- 60 mg vitamínu E (500% RVH),
- 20 mg zinku (200% RVH),
- 4 mg kyseliny listovej (200% RVH),
- 0,03 mg selénu (54,5% RVH),
- 0,02 mg vitamínu K2 (26,7% RVH),
- 0,005 mg vitamínu D3 (200 NE).
Kombinované zloženie Novafam MAN môže úspešne prispieť k badateľnému zlepšeniu kvality spermií čo sa týka ich množstva aj pohyblivosti.
Ďalšie pozitívne účinky Novafam MAN na Váš organizmus:
✅ Zmierňujú príznaky klimaktéria
✅ Zvyšujú energiu
✅ Zintenzívňujú sexuálnu energiu
✅ Upokojujú namáhaný nervový systém
✅ Zabezpečujú nerušený spánok
✅ Znižujú negatívne dopady stresu
✅ Zlepšujú pamäť
Ako treba užívať kapsuly Novafam MAN
Na liečbu mužskej neplodnosti užívajte kapsuly tri mesiace bez prestávky. Po mesačnej prestávke začnite kúru opäť a pokračujte ďalšie tri mesiace.
Ak ste začali kúru Novafam spoločne so svojou partnerkou, môžete sa prispôsobiť ženskej kúre. Mimo krvácania berte kapsuly obaja a počas krvácania udržujte 3 – 5 dňovú prestávku, následne spoločne pokračujte v kúre. Včelia materská kašička – tak ako všetky prírodné doplnky stravy – vyvíja svoj účinok len pri pravidelnom užívaní.
Minimálne trvanie kúry sú tri mesiace, ale odporúča sa šesťmesačné užívanie. Prečo?
Počas tvorby spermií sa spermie vyvinú v semenníkoch rádovo približne za tri mesiace. Toto obdobie je možné rozdeliť na cca 72 dňové vývojové obdobie a približne 30 dňové obdobie dozrievania. Ak sa teda počas vývoja spermie vyskytne akýkoľvek problém v organizme, tak je potrebná minimálne trojmesačná doba na pozitívnu zmenu kvality či množstva spermií. To značí dve veci:
Odporúča sa už tri mesiace pred plánovaným otehotnením začať s uvedomelým posilňovaním plodnosti, dodaním všetkých výživných látok organizmu. Po zistení problému treba poskytnúť vstrebaniu prírodných účinných látok na zvýšenie plodnosti čas minimálne v trvaní troch mesiacov.
Priemerné trvanie Novafam MAN kúry sú 3 – 6 mesiacov, k čomu Vám ponúkame nasledovné produkty:
Najoblúbenejšia voľba pre párov
Najoblúbenejšia voľba
Najvýhodnejšia ponuka