10 tipov pre úspešné otehotnenie

Otehotnenie je komplexný proces a ovplyvňuje ho množstvo vonkajších aj vnútorných faktorov. Otehotnenie na prvý pokus? Samozrejme, možné to je, ale nie neopodstatnene sa to považuje za mýtus. Pri problémoch s otehotnením sa oplatí spoznať, vyskúšať viaceré techniky na otehotnenie.

Pri podpore otehotnenia okrem iného stabilizujeme hormonálny systém, vylúčime látky škodlivé pre organizmus, zvyšujeme plodnosť, teda cielene, vedome podporujeme šancu na otehotnenie. 

Nemyslime si, že sa hneď jedná o nejaký problém, ak sa vytúžené tehotenstvo nedostaví za jeden – dva mesiace. Podľa prieskumov a odhadov je u hormonálne zdravej ženy šanca na otehotnenie počas jedného menštruačného cyklu cca 20-30%. Je bežné, že ani po šiestich mesiacoch pokusov k otehotneniu nedôjde, avšak je dôležité vedieť, že 80-85% žien otehotnie až v priebehu jedného roka a nemusíme bezpodmienečne hovoriť o neplodnosti ani v prípade, ak k otehotneniu dôjde v priebehu dvoch rokov.  

Šanca na otehotnenie závisí od viacerých faktorov:

  • zdravotného stavu
  • veku
  • životného štýlu
  • užívania liekov
  • chorôb
  • predošlých operácií
  • frekvencie pohlavného styku
  • načasovania
  • plodnosti partnera

Pozbierali sme Vám desať techník, ktoré sú odporúčané už od prvých pokusov, nakoľko vo veľkej miere napomáhajú, okrem iného, k optimalizácii ženského hormonálneho systému. Podpora plodnosti je pre každú budúcu mamičku odporúčaná, veď ňou získava výlučne benefity.

1. Lekárske vyšetrenia

Mohli by sme byť presvedčení, že ich potrebujeme až vo chvíli, keď sa ani po roku – dvoch nepodarí otehotnieť, ale nezabúdajme, u zdravej ženy je šanca na počatie vždy vyššia!

Z  celkovej preventívnej prehliadky zdravotného stavu, z vyšetrení plodnosti, gynekologických a dentálnych vyšetrení môžeme okrem iného získať presný prehľad o:

  • hladine krvného cukru
  • hladine vitamínov a minerálnych látok
  • stave reprodukčných orgánov
  • celkovom stave nášho organizmu

Napr. latentný zápal v tele, vírus či baktérie je možné vo väčšine prípadov jednoducho liečiť, ale pri ich aktívnej prítomnosti nám techniky na otehotnenie spôsobia len sklamanie.

Vyšetrenia pred otehotnením sa odporúčajú nielen ženám, ale aj mužom!

2. Presná znalosť cyklu

Počas ovulácie sa vajíčko dokáže oplodniť počas 12 -24 hodín, ale to neznamená, že každý mesiac existuje len jediný deň, keď môže dôjsť k oplodneniu. Mužské spermie sú totiž životaschopné niekoľko dní a čo je ešte dôležitejšie, sú schopné oplodnenia aj pri uchytení sa v maternici alebo na krčku maternice. Z hľadiska podpory otehotnenia je teda dôležité, aby sme poznali svoj cyklus, aby sme vedeli, kedy máme najplodnejšie dni.

Podpora otehotnenia pomocou samovyšetrenia:

  • Sledovanie telesnej teploty – Počas jedného celého cyklu si merajme teplotu vždy v rovnakom čase, spoznajme ju, sledujme. Bezprostredne pred ovuláciou telesná teplota klesne, následne po uvoľnení vajíčka prudko stúpne, vtedy je najväčšia šanca na otehotnenie. Nie sú to markantné rozdiely – priemerne len 0,2 – 0,4 stupňa, preto sa oplatí využívať digitálny teplomer.
  • Vaginálny sekrét – Vaginálny sekrét sa v plodnom období stáva hojnejším, priehľadným a elastickejším, jeho textúra sa najviac podobá vaječnému bielku. Je to vidno po použití wc na toaletnom papieri. 
  • Krčok maternice – V neplodnom období je krčok maternice ľahko prístupný, tvrdý, kým počas plodných dní sa posunie nahor, je ťažšie naň dosiahnuť, stane sa mäkším, gumovitejším. Takýto typ vyšetrenia prevádzajme len po dôkladnom umytí rúk, jedným prstom s krátkymi nechtami.

3. Vzťah veku a plodnosti

Mnohí sú presvedčení, že otehotnie je ťažšie až po tridsiatke, ale je dobré si uvedomiť, že už po 27 roku je možné sledovať postupný pokles plodnosti. Podpora otehotnenia sa stáva relevantnou hlavne okolo tridsaťpäťky, nakoľko šanca na otehotnenie v tomto veku klesne približne na polovicu. Od tohto obdobia potom treba rátať každý rok s ďalším 3% poklesom.

To samozrejme neznamená, že mladšia žena nemôže mať potrebu aplikovať praktiky na otehotnenie, veď nielen vek zohráva úlohu pri plodnosti.

4. Plánovanie pohlavného styku

Šance na otehotnenie sa samozrejme zvyšujú, ak styk plánujeme na obdobie ovulácie. Tento čas môžeme vymedziť ovulačným testom z lekárne alebo drogérie, ale pomôcť nám môže aj samovyšetrenie a znalosť cyklu.

5. Sexuálne pózy

Z pohľadu podpory otehotnenia neexistujú žiadne dôkazy, že by boli určitépózy vhodnejšie ako iné. Zákony fyziky sa však oplatí využiť, preto sa odporúča žene po styku zostať ležať ešte 5 – 10 minút.

6. Frekvencia pohlavného styku

Niektoré výskumy naznačujú, že z hľadiska zvýšenia šance na otehotnenie je ideálne, ak žijeme s partnerom sexuálnym životom len každý 2 – 3 deň, nakoľko po uplynutí tejto doby je kvalita spermií najlepšia. Iné výskumy odporúčajú len 1 – 2 dňovú prestávku medzi dvoma stykmi. Spomedzi techník na podporu tehotenstva je najťažšie dodržať plánovaný pohlavný styk, veď počítanie môže veľmi ľahko narušiť intimitu aj samotnú túžbu. Snažme sa teda nájsť zlatú strednú cestu.

7. Zníženie stresu

Nadmerný stres, úzkosť môže mať u žien za následok problémy s ovuláciou. Stres je ťažké úplne eliminovať z nášho života, ale pre jeho zníženie môžeme veľa urobiť. V záujme otehotnenia:

  • relaxujme častejšie
  • venujme sa joge
  • meditujme
  • ak cítime potrebu, obráťme sa na odborníka – psychológa

8. Vytvorenie zdravého životného štýlu

V záujme otehotnenia stojí za to prehodnotiť zmenu životného štýlu, čo je komplexný proces.

1. Stravovanie – Z hľadiska jedálnička si dvojnásobne premyslime, čo jeme. Konzumujme čerstvú, podľa možnosti surovú alebo dusenú zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky, nízkotučné mäso s vysokým obsahom bielkovín, a tiež mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov. Uprednostňujme rastlinné oleje a potraviny bohaté na železo.

Šance na otehotnenie vo veľkom znižujú okrem iného:

  • potraviny s vysokým glykemickým indexom
  • morské ryby bohaté na ortuť
  • nápoje sladené cukrom alebo sladidlami
  • potraviny s obsahom umelých látok ako sú zvýrazňovače chuti, farbivá.

Tento typ potravín zvyšuje hladinu krvného cukru, môže vyvolať zápaly, zasahovať do fungovania hormonálneho systému, dokonca spôsobiť absenciu ovulácie.

2. Hmotnosť – Medzi rôznymi praktikami na otehotnenie vždy figuruje aj dosiahnutie primeranej hmotnosti, čo označuje stav medzi hodnotami 18,5 – 25 BMI. Otázkou je skôr to, prečo ovplyvňuje hmotnosť našu plodnosť? Tukové bunky produkujú hormón estrogén, v optimálnom prípade to prispieva k rovnovážnej hormonálnej hladine, ale príliš vysoká, či naopak nízka hladina estrogénu – nadváha, podváha – znižuje šancu na otehotnenie. Nesmie sa však začať s drastickou diétou, lebo miesto podpory plodnosti dosiahneme skôr pravý opak, nakoľko ochudobňujeme svoj organizmus o dôležité živiny.

3. Pohyb – Šport okrem iných benefitov zohráva dôležitú úlohu aj pri zvyšovaní plodnosti, na druhej strane však príliš namáhavé, tvrdé tréningy mávajú presne opačný efekt. Z hľadiska plodnosti je teda najlepšie, ak začneme so športom postupne a pravidelne.

4. Škodlivé zlozvyky – Fajčenie, alkohol, drogy – sem zaraďujeme aj nadmernú konzumáciu kávy a čierneho čaju – majú negatívny vplyv nielen na vyvíjajúci sa plod. Ak je naším cieľom podpora plodnosti, oplatí sa 3 – 6 mesiacov pred „baby projektom“ zanechať tieto zlozvyky. Pravidelná konzumácia vína môže až o polovicu znížiť šancu na otehotnenie , kofeín v káve má nepriaznivý vplyv na dozrievanie vajíčok a o fajčení je všeobecne známe, že znižuje plodnosť.

9. Výživové doplnky

Najdôležitejšie je, aby sme si nemýlili vitamíny pre tehotné ženy s tými na zvyšovanie plodnosti. Prípravky na zvýšenie plodnosti totiž obsahujú také špecifické prvky, ktoré podporujú ovuláciu, oplodnenie a uhniezdenie vajíčka. 

Dôležitá je optimalizácia hladiny minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov, ale medzi praktiky na otehotnenie zaraďujeme výživové doplnky špeciálne zamerané na zvýšenie plodnosti. Medzi nimi vyniká včelia materská kašička, ktorá prostredníctvom:

  • vitamínov
  • minerálnych látok
  • stopových prvkov
  • aminokyselín
  • enzýmov
  • bielkovín
  • a ďalších 150 biologicky aktívnych látok

stabilizuje fungovanie hormonálneho systému, a takto sa stáva z hľadiska podpory plodnosti jedným z najúčinnejších prírodných produktov.

Inozitol patriaci do skupiny vitamínov B má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus, okrem iného aj na metabolizmus a produkciu inzulínu v pankrease. Nakoľko má hladina cukru v krvi priamy vplyv na ovuláciu, inozitol hrá významnú rolu pri podpore plodnosti.

Dopĺňanie kyseliny listovej odporúčajú zvyčajne v prvom trimestri v záujme ochrany plodu, ale výskumy potvrdzujú, že zohráva dôležitú úlohu pri fungovaní vaječníkov, uhniezdňovaní a tvorbe nových buniek. V štúdii z roku 2008 poukázali na fakt, že kyselina listová znížila problémy s neplodnosťou súvisiace s ovuláciou o 95%.

Mnohí sú presvedčení, že v letných mesiacoch je šanca na otehotnenie vyššia, čo súvisí s hladinou vitamínu D. Z hľadiska podpory plodnosti vyvíja vitamín D dvojitý účinok. Jednak zvyšuje hladinu progesterónu, čo zvyšuje šancu na otehotnenie a znižuje riziko potratu, a na druhej strane podporuje produkciu anti – Müllerovho hormónu (AMH), ktorý sa v ženskom organizme nachádza prirodzene a má dôležitú rolu v plodnosti. 

Istý výskum zdôrazňuje súvis medzi vitamínom D a ťažkosťami s otehotnením: 93% žien, ktoré sa zúčastnili výskumu trpelo nedostatkom vitamínu D. Šanca na otehotnenie sa teda významne zvyšuje ak venujeme pozornosť dopĺňaniu vitamínu D.  

10. Rada pre mužov

V záujme otehotnenia môžu dodržiavať rady nielen ženy, ale existujú techniky vyslovene pre mužov, aj keď to znie možno zvláštne. Zmena životného štýlu sa odporúča aj im, napr. esenciálne mastné kyseliny veľmi priaznivo pôsobia na tvorbu a kvalitu spermií, pričom fajčenie a požívanie alkoholu majú radikálne dôsledky aj na mužskú plodnosť.

Existujú výživové doplnky zostavené priamo na zvýšenie plodnosti mužov, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na produkciu spermií, zvýšenie ich množstva a kvality. 

Na pohyblivosť spermií má veľmi nepriaznivý vplyv nadmerné teplo a permanentný tlak, preto sa v záujme otehotnenia odporúča nejakú dobu vyhýbať saunám, dlhotrvajúcim horúcim kúpeľom a príliš tesnému oblečeniu.

Vložiť komentár

Pošlite to emailom

Zadajte svoje meno a e-mailovú adresu a my Vám automaticky pošleme odkaz na stránku e-mailom.

Doručujeme také do České Republiky!