Liečba PCOS – možnosti

Najčastejšie endokrinologické ochorenie žien, zodpovedné za prevažnú väčšinu neplodností a v bežnom živote o ňom vieme len veľmi málo – takto by sme mohli jednou vetou charakterizovať PCOS, ale táto choroba nepomerne komplexnejšia. Syndróm polycystických vaječníkov, teda PCOS je zložité, v podstate celý hormonálny systém zasahujúce ochorenie, pri ktorom dochádza v organizme ženy k nadprodukcii mužského hormónu androgén, ktorý síce je u žien primárne prítomný, ale v nižšej hladine. V pozadí jeho vzniku stojí v prvom rade inzulínová rezistencia, či už získaná, alebo dedičná, okrem toho ho ovplyvňujú ďalšie genetické faktory, a tiež nadváha a sedavý spôsob života. V prípade žien so syndrómom PCO môžeme hovoriť o mnohých príznakoch, ktoré sa prejavia výraznejšie u každej osoby v rôznom období a rozličným spôsobom.

Najčastejšie príznaky PCOS:

  • nepravidelná,
  • vynechávajúca menštruácia,
  • kŕče podbruška,
  • aknózna pleť,
  • vypadávanie vlasov,
  • nadmerné ochlpenie,
  • obezita alebo rapídne chudnutie,
  • problémy s otehotnením a ovuláciou,
  • inzulínová rezistencia,
  • cysty na vaječníkoch.

Pri syndróme polycystických vaječníkov sa ženský hormonálny systém naštrbí, spôsobujúc vážne ťažkosti. Neliečené PCOS môže spôsobovať okrem iného vysoký krvný tlak, diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, neplodnosť a nádory súvisiace s hormónom estrogén. Kvôli zvýšenej hladine androgénu nedochádza k ovulácii a okrem toho sa vytvára na oboch vaječníkoch akási kôra, ktorá zabraňuje uvoľneniu zrelých vajíčok. Okolo prasknutých folikulov a zvyškov vajíčok sa vytvárajú 6 -8 milimetrové, tekutinou naplnené cysty, ktoré ďalej sťažujú cestu dozretého vajíčka do vajíčkovodov a maternice. Syndróm PCO teda vedie k problémom s otehotnením a k neplodnosti. Príznaky PCOS sa prejavujú už v skorej mladosti, ale v tomto období sa menštruačné poruchy, akné a ďalšie príznaky pripisujú pubertálnym hormonálnym zmenám, a práve preto dochádza u dospievajúcich k diagnostike ochorenia málokedy. Príznaky sú predovšetkým gynekologického charakteru, ale podozrenie na PCOS budú aj tak spoločne diagnostikovať endokrinológ, internista a gynekológ.

Aby došlo k jednoznačnej diagnóze PCOS z nasledovných troch podmienok sa musia prejaviť aspoň dve:

menštruačné a/alebo ovulačné problémy, podozrenie, či laboratórnymi výsledkami vykázané zvýšenie hladiny mužského pohlavného hormónu androgén, ultrazvukovým vyšetrením preukázateľné cysty v tvare akejsi girlandy okolo oboch vaječníkov o veľkosti aspoň 8, maximálne 10 mm.

Pri diagnostike sa najčastejšie testuje inzulínová rezistencia (IR), prostredníctvom záťažového tzv. glukózotoleračného testu, resp. vyšetrením inzulínu. Podľa súčasného medicínskeho náhľadu je za vznik PCOS v prvom rade zodpovedná porucha metabolizmu sacharidov, teda IR. Pri inzulínovej rezistencii dochádza k nadprodukcii inzulínu v pankrease, čo naruší metabolizmus a hormonálny systém. Najväčšou hrozbou pri IR je vznik diabetu typu 2.

Liečba PCOS prostredníctvom medikamentov a prírodnými spôsobmi

Čím skôr je syndróm PCO odhalený, tým účinnejšia je liečba. Podľa oficiálneho medicínskeho stanoviska je v súčasnosti táto choroba neliečiteľná, avšak pri vhodnej liečbe je možné väčšinu príznakov eliminovať a otehotnenie je tiež realizovateľné. Cieľom prípravkov s obsahom merforminu a glitazonu je potlačenie účinkov mužských pohlavných hormónov, podpora ovulácie a liečba inzulínovej rezistencie. Medikamentózna liečba vyvíja svoj účinok po niekoľkých mesiacoch, vyčistí sa pleť a v podstate všetky, s chorobou súvisiace príznaky poľavia, resp. zaniknú.

Liečba PCOS je možná aj bez liekov

A to prostredníctvom rôznych PCOS vitamínov a doplnkov stravy, ktoré podporujú správne fungovanie hormonálneho systému. Medzi účinnými látkami sú vitamíny – ako D a B6 – probiotiká, liečivé byliny – serenoa či vitex. Pri PCOS inzulínovej rezistencii je nevyhnutné, aby sa zlepšilo celkové rozpoloženie pacienta. To sa dosahuje zvyčajne pomocou inozitolov, ktoré patria do skupiny vitamínov B, aj keď sa za vitamíny nepovažujú. Popri množstve iných pozitívnych účinkoch majú kladný vplyv aj na metabolické pochody a sprostredkovane aj na tvorbu inzulínu v pankrease. Prírodnou podporou plodnosti je jednoznačne včelia materská kašička, ktorá je ženám s PCOS výslovne odporúčaná aj v prípade, že neplánujú tehotenstvo. Bielkoviny, vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, tuky, cukry a 150 typov aktívnych látok vo včelej materskej kašičke prispievajú k stabilizácii hormonálneho systému.

Dôležitým prvkom liečby syndrómu PCO je zmena životného štýlu

Pre zoslabenie, či elimináciu inzulínovej rezistencie a syndrómu polycystických vaječníkov často stačí dosiahnutie mentálnej harmónie, pravidelný pohyb a dodržiavanie PCOS diéty.

Základné body PCOS stravovania:

pravidelná (denne 5 – 6 krát) konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom, ako sú celozrnné obilniny, orechy, strukoviny, ovocie, zelenina s obsahom škrobu, protizápalové jedlá, ako sú napr. listová zeleniny, bobuľové ovocie, mastné ryby, olivový olej.

Medzi zakázané potraviny pacientiek s PCOS patria cukry – vrátane mliečneho cukru a ovocia s vysokým obsahom glukózy, ako sú banány alebo hrozno, rafinované sacharidy, spracované mäsové výrobky, tuhé tuky a vyprážané jedlá. Pravidelný pohyb napomáha PCOS ženám pri korigovaní hmotnosti, udržiavaní ideálnej váhy, a tiež zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní celkovo priaznivého zdravotného stavu. Typy cvičení je vhodné zvoliť tak, aby kombinovali tak kardio, ako aj posilňujúce cviky. Tréning Aviva je vyslovene odporúčaný pri PCOS, nakoľko špeciálnym účinkom na organizmus podporuje optimálne fungovanie hormonálneho systému, a zároveň niektoré cviky podporujú ovuláciu.

Vložiť komentár

Pošlite to emailom

Zadajte svoje meno a e-mailovú adresu a my Vám automaticky pošleme odkaz na stránku e-mailom.

Doručujeme také do České Republiky!