Doplnky výživy, ktoré môžu podporiť plodnosť II.

13. Bromelaín

Bromelaín je enzým, ktorý sa primárne podieľa na štiepení bielkovín, ale známy je aj jeho protizápalový účinok. Z tohto dôvodu môže napomáhať uhniezdeniu oplodneného vajíčka. Enzým bromelaín sa v prirodzenej forme nachádza len v ananáse.

14. Vitamín E

Nazýva sa aj vitamínom plodnosti, nakoľko sa nachádza v tekutine obklopujúcej vajíčka, je teda nevyhnutný k ženskej plodnosti. Avšak aj v prípade mužov je vhodné zamerať sa na dostatočný príjem vitamínu E, nakoľko v ich prípade zohráva úlohu v zdravom stave spermií. Zároveň u oboch pohlaví dokáže vyvinúť silný antioxidačný účinok. Najlepším zdrojom vitamínu E sú klíčky rôznych jedlých rastlín, ale avokádo, sladké zemiaky a zelená listová zelenina tiež obsahujú vysoké množstvo tohto výborného vitamínu.

15. Koenzým Q10

Koenzým Q10 ovplyvňuje vývoj vajíčok dvomi spôsobmi. Jednak veľmi úspešne neutralizuje tie voľné radikály, ktoré poškodzujú DNA a ďalšie dôležité štruktúry vo vnútri vajíčka. Na druhej strane zabezpečuje energiu pre vývoj kvalitnejších vajíčok a zdravých embryí.

16. Alchemilka

Šancu na otehotnenie môžeme výrazne zvýšiť aj prostredníctvom liečivých bylín. Ich zaobstaranie je v súčasnosti už veľmi jednoduché, v rôznych lekárňach, drogériách a predajniach s bio produktami zoženiete prakticky akúkoľvek sušenú bylinku.

Alchemilka je jednou z najčastejšie používaných liečivých rastlín na dosiahnutie očakávanej gravidity. Konzumácia čaju z alchemilky má totiž veľmi priaznivý vplyv na produkciu progesterónu v ženskom organizme. Vďaka tomu jednak pomáha obnoviť pravidelný cyklus, zvyšuje šancu na uhniezdenie oplodneného vajíčka a zároveň znižuje riziko samovoľného potratu. Zo sušenej alchemilky sa odporúča vypiť denne dve šálky čaju.

17. Malinové listy

Čaj pripravený z listov lesnej maliny sa oplatí užívať v prvej polovici cyklu – denne jednu šálku – nakoľko podporuje ovuláciu. Po ovulácii sa odporúča skôr čaj z alchemilky.

18. Rebríček obyčajný

Táto liečivá rastlina má pozitívny vplyv na produkciu estrogénu, podporuje ovuláciu a tvorbu hormónu žltého telieska. Pred ovuláciou sa odporúčajú denne dve šálky.

19. Vitex jahňací

Primárne má pozitívny vplyv na hladinu progesterónu, ale je užitočný aj pri znižovaní vysokej hladiny prolaktínu. Týmto spôsobom teda až dvojnásobne pomáha pri zvyšovaní plodnosti. Jeho drobné plody sa využívajú v sušenej forme na čaj, ale je možné ho užívať aj vo forme tabletiek.

20. Imelo biele

Nie náhodou sa na Vianoce bozkávame pod imelom, veď táto rastlina je akýmsi symbolom plodnosti. Odpradávna sa totiž vie, že čaj z imela bieleho dokáže regulovať hormonálny systém, vďaka účinku na zlepšenie prekrvenia posilňuje stenu maternice, podporujúc tým uhniezďovanie oplodneného vajíčka. Z tejto liečivej rastliny sa však čaj smie vyrábať iba lúhovaním, nakoľko vplyvom horúcej vody by sa zničila jedna z najdôležitejších účinných látok, viskotoxín, pozostávajúci zo 17 aminokyselín.

21. Olejnaté semená

Olejnaté semená sú vynikajúcim zdrojom vápnika, magnézia a zinku. Tieto živiny sú mimoriadne dôležité pri počatí aj tehotenstve. Mimochodom, sú bohaté aj na vlákninu, ktorá pomáha optimálnemu fungovaniu tráviaceho systému a zbavuje ho toxínov nahromadených v črevách. Navyše semená zvyšujú aj libido.

Denne konzumujme za hrsť olejnatých semien bez ohľadu na cyklus, podľa možnosti v surovom stave, alebo len mierne opražené.

22. Cesnak

Cesnak je so svojou intenzívnou vôňou a charakteristikou chuťou zosobnením zdravia, ktorý sa v ľudovom liečiteľstve využíva už oddávna na boj proti rozličným vírusom, baktériám a plesňovým ochoreniam. Je výborným zdrojom antioxidantov, vďaka obsahu alicínu pôsobí antibakteriálne. Má skvelý protizápalový účinok, okrem iného zabezpečuje vynikajúcu ochranu proti hube Candida albicans. Cesnak obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok, z ktorých vitamíny B1, B6 a C vyslovene podporujú oplodnenie a selén zase znižuje riziko potratu podporujúc tým šancu na úspešné tehotenstvo.

Vložiť komentár

Doručujeme také do České Republiky!