Vitamíny a živiny, ktoré podporujú otehotnenie I.

8. Včelia materská kašička

Včelia materská kašička je prírodná superpotravina, živina produkovaná prirodzene včelami, ktorú nazývajú aj materským mliekom včiel, nakoľko v úli slúži ako výživa pre larvy v prvých dňoch ich života.

Dokonca!

Včelia kráľovná počas celého svojho života konzumuje len včeliu materskú kašičku, vďaka čomu žije aj 4 – 5 rokov, pričom robotnice v priemere iba 20 – 40 dní.

Pozitívny vplyv včelej materskej kašičky na plodnosť tak žien ako aj mužov, je dnes už vedecky uznaná.

Včelia materská kašička obsahuje:

  • 60 – 70% vody
  • 9 – 18% bielkovín a aminokyselín
  • 11% sacharidov
  • 4 – 8% mastných kyselín
  • a obrovské množstvo mikroživín

Je natoľko komplexnou látkou, že v súčasnosti je známych až 150 jej biologicky aktívnych komponentov.

Azda najdôležitejším liečivým účinkom včelej materskej kašičky, jej skutočnou špecialitou je, že dokáže nastaviť hormonálnu rovnováhu organizmu, nakoľko stimuluje produkciu presne tých hormónov, z ktorých organizmus vytvára málo. Preto je vynikajúco aplikovateľná v prípadoch, kedy problém spôsobuje nízka hladina niektorého hormónu, napr. pri neplodnosti.

Včelia materská kašička dokázateľne prispieva k hormonálnej rovnováhe ľudského organizmu, a tým aj k pravidelnej menštruácii, ktorá je k otehotneniu nevyhnutná. Skúsenosti a výskumy ukazujú, že včelia materská kašička prispieva k hrubnutiu výstelky maternice, podporujúc tým uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Stimulujúco pôsobí na luteinizačné hormóny, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri ovulácii, a tým aj regulácii menštruačného cyklu, resp. podporujú produkciu progesterónu, ktorý pomáha udržať oplodnené vajíčko v prvom trimestri tehotenstva. Môže to byť mimoriadne dôležité hlavne u žien nad 35 rokov, nakoľko vekom produkuje ženský organizmus čoraz menej z týchto hormónov.

Včelia materská kašička, podobne ako iné prírodné doplnky stravy, vyvíja svoj pozitívny účinok len pri pravidelnom užívaní.

9. Inozitoly

O inozitoloch, patriacich do skupiny vitamínov B, je známe, že majú množstvo pozitívnych účinkov na organizmus, okrem iného na metabolizmus a tvorbu inzulínu v pankrease. Nakoľko hladina cukru v krvi priamo pôsobí na ovuláciu, inozitoly majú významnú úlohu pri otehotnení.

Špeciálna kombinácia Myo inozitolu a D-chiro inozitolu môže mať priaznivý vplyv na vstrebávanie inzulínu a môže posilniť fungovanie vaječníkov a ovuláciu. Na základe najnovších výskumov sa práve jedinečnou kombináciou týchto dvoch inozitolov dá dosiahnuť najvýraznejšie zlepšenie aj pri PCOS.

Takéto prípravky môžu pomôcť pri prekonávaní stresu a depresie, ale účinne pôsobia aj proti nespavosti. Stres je považovaný za primárnu psychologickú prekážku pri otehotnení, preto je dôležité, aby sa náš organizmus dostal k čo najväčšiemu množstvu takých látok, ktoré pomáhajú eliminovať jeho negatívne účinky.

10. Kyselina listová

Kyselina listová je pre organizmus nevyhnutným vitamínom B9. V prírodnej forme sa nachádza predovšetkým v listovej zelenine, napr. v špenáte, brokolici alebo ružičkovom kely. Pri varení, alebo inom tepelnom spracovaní sa však veľká časť kyseliny listovej znehodnotí.

Kyselinu listovú spravidla odporúčajú v prvom trimestri v záujme ochrany plodu, ale vedecké výskumy dokazujú, že zohráva dôležitú úlohu aj pri fungovaní vaječníkov, uhniezďovaní a vzniku nových buniek. Štúdia z roku 2008 potvrdila, že kyselina listová znížila až o 95% neplodnosť spôsobenú ovulačnými problémami.

Už pred plánovaním tehotenstva, približne tri mesiace pred samotným oplodnením sa odporúča zvýšiť príjem kyseliny listovej. Po otehotnení sa do 8. týždňa u plodu vyvinie chrbtica, často keď budúca mamička o svojom tehotenstve ešte ani nevie. V tomto kritickom období môže vzniknúť rázštep chrbtice, ktorý je považovaný za najvážnejšiu vrodenú anomáliu, a ktorej vznik možno takmer na 100% eliminovať užívaním zodpovedajúceho množstva kyseliny listovej v kritickom období.

11. Vitamín D3

Mnohí sú toho názoru, že počas leta je šanca na otehotnenie väčšia, čo súvisí s hladinou vitamínu D3. Z hľadiska podpory otehotnenia pôsobí vitamín D3 až dvojnásobne. Jednak zvyšuje hladinu progesterónu, ktorý zvyšuje plodnosť a zároveň znižuje možnosť samovoľného potratu a na druhej strane stimuluje produkciu anti – Müllerovho hormónu (AMH), ktorý sa v ženskom organizme vyskytuje prirodzene a má dôležitú úlohu pri zaisťovaní plodnosti.

Istý výskum poukázal na vzťah medzi vitamínom D a ťažkosťami s otehotnením: 93% žien trpiacich neplodnosťou, ktoré sa zúčastnili výskumu, malo zároveň nedostatok vitamínu D. Šanca na otehotnenie sa teda úmerne zvyšuje, ak budete venovať dostatočnú pozornosť príjmu vitamínu D.

Podľa odborníkov tehotné ženy trpia častejšie nedostatkom vitamínu D, ako zvyšok populácie. Počas tehotenstva je dostatočný prísun vitamínu D veľmi dôležitý aj pre plod, nakoľko stimuluje absorpciu vápnika a fosforu v črevách a upravuje mineralizáciu kostí a zubov plodu.

Nedostatok vitamínu D (hypovitaminóza) môže mať za následok pomalší rasť plodu a nižšiu pôrodnú hmotnosť. Dostatočný príjem vitamínu D štatisticky signifikantne znižuje počet predčasných pôrodov a infekcií vyskytujúcich sa počas tehotenstva.

Preto vitamín D nielen zvyšuje plodnosť, ale je aj dôležitou zložkou tehotenských vitamínov.

12. Vitamín K2

Najdôležitejšou úlohou vitamínu K2 je aktivizovať také bielkoviny, ktoré sú zodpovedné za správne vstrebávanie vápnika – predovšetkým do kostí a zubov a nie tam, kde spôsobuje poškodenie, ako sú obličky, cievy a kĺby. Viaceré štúdie potvrdzujú, že výskyt kôrnatenia ciev a osteoporózy úmerne klesá pri užívaní vitamínu K2 v kombinácii s vápnikom, kým pri užívaní samostatného vápnika je ich výskyt naopak vyšší.

Ak užívame dostatočné množstvo vitamínu K2, tak aj pri nižšom príjme vápnika ako je odporúčané množstvo, získava organizmus matky ako aj plodu vyššie dávky vápnika.

Vložiť komentár

Doručujeme také do České Republiky!